SAĞLIKLI YAŞ MAMA & YAŞ MAMA KONUSUNDA MERAK EDİLENLER

Herkese merhabalar,


Hepimizin aklında soru işaretleri oluşturan durumlardan biriyle daha karşınızdayım :)
Yaş Mama :)
Her kafadan mama & kum ve diğer her şey gibi farklı seslerin çıktığını duyacaksınız.Başka bir ses olarak da ben çıkıyorum mesela :)
Olayları ve durumları başka yerlerde olduğu gibi karışık anlatmak istemiyorum.
Çünkü ben bir veteriner hekim değilim ve o ismini bile bilmediğim tabirleri kulaktan dolma şekilde sizlere aktaramam :)

Konuyla alakalı ufkumu açan bir takipçim oldu..Kendisi bana çok açıklamalı ve bilgilendirici bir mail yazmış.Bilmediğim,denemediğim birkaç markayı da fark etmemi sağladı.Hatta olayın başka boyutlarını da araştırmış.Konu içinde zaman zaman kendisinin cümlelerine de yer vereceğim..
(takipçimin cümlelerini mavi rengi içeren yerlerden anlayabilirsiniz)

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki hep kuru mama yada hep yaş mama ile besleme şeklini tamamen yanlış buluyorum.Yaş mamanın diş taşı oluşturduğuna yönelik inanışlar var ve ben haklı olunduğunu okuduğum birçok yerde görünce ikna oldum.Ancak sadece kuru mama kullanmakta diş taşı oluşumunu engellemede yardımcı olmuyor.Her kuru mama diş taşına etken değil buna lütfen dikkat edin..Sanırım diş taşı engellemenin yolları için ayrı bir konu başlığını sizlere sunmam lazım:)
Diğer yandan özellikle erkek kediler için önemli nokta vücuda girmesi gereken su miktarı.Erkek kedilerde bildiğiniz üzere böbreklerde & idrar yollarında sorun oluşma ihtimalinin yüksek olduğunu  duymuşsunuzdur.. Bu yüzdendir ki su büyük önem taşır...  Yaş Mamalar içlerinde barındırdığı nem miktarı sayesinde canlarınıza ekstra destek olur... Takipçimin yazdığı mailden birkaç cümle ile bu konuya farklı bakmanızı sağlamak istiyorum..

''En sık rastlanan hastalıklardan biri idrar yolları hastalıkları ve böbrek yetmezliği. Sebeplerinden biri de gerçekte çöl hayvanı olan kedilerin su ihtiyaçlarını avlarından karşılayıp ilave su pek içmemeleri. Kuru mama zaten nem oranı %8-10 arası civarında. Haliyle kedi susuz kalıyor, ne kadar ek su içse de yeterli olmuyor. Böbrek yetmezliği ve idrar taşı sorunlarına böylece yol açılmış oluyor. Yeterli suyu alamayan kedilerin idrar yollarında kristaller, taşlar oluşuyor. Araştırmalara göre kuru mamadan yaş mamaya geçmek kedilerde sistiti azaltmış.


Kuru mamalardaki karbonhidrat miktarı da kedinin ihtiyacından kat kat fazla bildiğiniz gibi. Doğal ortamda kedi avının midesindeki bitkilerden karbonhidratını karşılıyormuş genellikle. Karbonhidrat fazlalığı obeziteye, diyabete yol açıyor. Kaliteli bir yaş mamada ise protein miktarı kuru mamadan daha fazladır. Nem oranı %75-80 arasıdır ve su ihtiyacını karşılar.Kedilerin avlarının nem oranı %78 civarı olduğu ve su ihtiyaçlarını avlarından karşıladıklarını hatırlayalım. Yaş mamadaki yüksek nem ve önüne koyacağanız kaptaki temiz su miktarı ile  2 kat daha fazla su tüketmesi demek. Böylelikle sıvı ihtiyacı bol bol karşılanan kedi idrar yolu hastalıklarından ve böbrek yetmezliğinden korunmuş oluyor. Mesane sağlığı için kedinizin bol su alması şart. Kuru mamadaki %8 lik su oranı ve temiz kaptaki arada su içmelerle kedi su ihtiyacını yeterince karşılayamıyor ne yazık ki. Birçok kedide sistite, idrar taşlarına rastlanmasının nedeni de susuzluk! ''
Gene barındırdığı besleyiciliği sayesinde benim gözlemlediğim tüy dökülmesi konusunda ciddi yararları var..


Peki sağlık bir yaş mama nasıl seçilir?


Öncelikle ilk bakmanız gereken nokta içeriğindeki et & balık & tavuk miktarı yada satın alacağınız yaş mama neyli ise ne kadar içerdiği..
.%4 civarlarında et içeren bir yaş mama benim için bir yaş mama asla olamaz..Bu oranın min %35 civarlarında olması gerektiğine inanıyorum.Fazla olanları da mevcut elbette..Örnek vermek gerekirse bir konservede atıyorum %40 et oranı var ama parantez içindeki miktarlar %5-%6..geriye kalan %40 ' a tamamlanması gereken miktarlar yok ortada ..Tabi kide yazanlar dışında net olarak hepimiz bilemeyiz içeriği.Ancak sizi yazan bile ikna etmiyorsa direk kaçacaksınız :)


İçeriğinde ŞEKER yazıyorsa tercih etmeyin!!

İçeriğinde ekstra TAHIL yazan yaş mamayı satın almayın!!

Aynı şekilde BUĞDAY,MISIR yazan yaş mamayı satın almayın!!

İçeriğinde YAPAY & SUNİ yazan ibare görürseniz satın almayın!! ( bu ibareler yapay & suni koruyucu,renklendirici,lezzetlendirici olarak geçer)

İlave TUZ  içeren ürünlerden uzak durun!!

İçeriğinde UN & GLÜTEN bulunan yaş mamaları bilhassa satın almayın!!

İçeriğinde TAURİN & VİTAMİN ekli mi diye bakmanızı tavsiye ederim.Eğer yazmıyorsa üretici yada ithalatçı firma ile iletişime geçmekten çekinmeyin.Araştırın,sorun! Bunlar hepimizin hakkı!

Eğer özellikle yaş mama içerisinde Taurin yazmıyor ise bunun nedenini mutlaka sorgulayın.Bazı yaş mamalarda üretim aşamasından kaynaklı (farklı pişirilme teknikleri kullanıldığı için) doğal taurinli  içeriğe sahip olduklarından konserve üzerinde ekstra Taurin ibaresi görmüyor olabilirsiniz.Eğer durumdan emin olmak isterseniz dediğim gibi mutlaka iletişime geçin..

 Özellikle konu içerisinde fikirlerine yer verdiğim takipçim bir markada bunu sorguluyordu :) İthalatçısı ile iletişime geçtiğimde bana çok güzel bir açıklama sundular.Yukarıdaki cümlemin 3 aşağı ,5 yukarı tarzdaki yazı beni oldukça tatmin etti ve böylelikle yeni bir bilgide hepimiz öğrenmiş olduk ;))Bu tercihlerin dışında aldığınız ürünü açmadan önce SON KULLANMA TARİHİNE MUTLAKA BAKIN.

Açtıktan sonra mümkünse koklayın.Eğer içeriği güzel bir konserve ise zaten neli ise onun gibi kokar.


Son zamanlarda bu konu ve yakın zamanda sizlere sunacağım yaş mama marka & çeşitleri için bol bol konserve satın aldım:) Bu zamana kadar dikkatimi hiç çekmemiş olsa gerek , bu kadar BALIKLI konserve olduğunu bilmiyordum ...Elimi neye atsam balık :)

Sonra takipçimin yazdıklarına bir daha göz gezdirdim :)Balıklı konserveler hakkında dikkat edilmesi gereken farklı bir bakış açısını gene kendince anlatmış...Birazdan onun ayrıntılı BALIKLI KONSERVE çeşitleri hakkındaki yazısına yer vereceğim.Öncesinde durumumuz çokta vahim değil üzülmeyin :) Yavaş yavaş Türkiye'ye de farklı çeşitler giriş yapıyor ve bu kesinlikle devam edecektir eminim.Yalnız oldukça geriden gidiyoruz bu konuda ..Biraz daha hızlı olsak fena olmaz hani ;)
Kedi & köpek beslenmesi konusunda insanların oldukça bilinçlenmeye başladığını,araştırdıklarını,sırf marka takıntılı değil de içerik incelemesi yapan bireyler haline geldiğini gözlemliyorum..Bu konunun firmaların gözünden kaçmayacağını umuyorum ayrıca sağlıklı beslenmeleri için ciddi emek harcayan kişileri gördükçe bence ithalatçı sayısı da artacaktır..Bu pazar payının emin olun farkındalar :)Umarım ithalatçı firmalar bizi dünyada isim yapmış, güzel ürünlerden mahrum kılmaz :) 


Bakalım takipçimin BALIKLI KONSERVELER hakkındaki görüşleri neymiş ??


''Fosfor oranı yüksek balık konservelerinden uzak durmakta fayda var. Yüksek fosfor ve magnezyum da kedilerde kristalleşmeye yol açıyor.Çoğu yabancı forumlarda balık konservelerinden kaçınılması gerektiği yazıyor. Nedeni somon, ton balığı gibi balıkların ağır metalleri taşıdığı,yüksek civa oranı içerdiği için kedilere zararlı olduğu. Öyle ki artık çocuk doğuracak yaştaki kadınlara ve çocuklara ton balığı, ispanyol uskumru,kılıç balığı,köpek balığı ve derin deniz balığı gibi balıkları yememeleri gerektiği söyleniyormuş,FDA tarafından yani Amerika Gıda ve İlaç kurumu tarafından.Çocuklar için zararlıysa kedilere daha çok zararlıdır. Somonların bazısı çiftliklerde besleniyor ve ağıllarda aşırı bir popülasyon içinde,etik olmayan şartlar altında yaşıyorlar ve antibiyotik veriliyor bu balıklara. Zaman zaman ağıllardan kaçan somonlar, vahşi somonlarla çiftleşiyorlarmış. Yakın gelecekte özgürce yetişmiş hormonsuz somon kalmayabilir yani.O yüzden gerçekten kaliteli balık konservesini haftada 1 kez ve küçük bir porsiyon şeklinde vermemiz söyleniyor.Ama omega 3 kaynağı olarak ve küçük miktarlarda mamaya tat için konulan balık ürünün sorun olmadığı,sadece balığın kediye ana besin kaynağı olarak verilmemesi gerektiği söyleniyor. Bu benim okuduklarımdan çıkardığım sonuç.Ben de kedime haftada 1 balık konservesi veriyorum sadece.''
Hangi kutudaki konserveleri tercih etmeliyim?


Tercihim hep en küçük boy yani ülkemizde bulunan 80-85 gr. olan konservelerden yana oldu.Açıkçası hiç ne 100 gr. nede 400 gr. bizim eve girmemişti..Geçmiş zaman ifadesi kullanılıyorum çünkü küçük konservelerin dışında ilk kez 200 gram'lık bir konserve markası bu ay içinde evimize girdi :)) İçeriğe ve markaya güvenmesem kesinlikle tercih etmezdim.Ancak 400 gramlık konservelere hala hiç sıcak değilim hele ülkemizde olanlara.Zaten konserve mama sürekli verilebilitesi olan bir yiyecek değil ,benim için tabi bu.O yüzden küçük konserveler almaktan yana tercihimi kullanıyorum.Aynı zamanda bir firmaya aralarındaki farkı sorduğumda ''küçüklerde etin & balığın daha kalitelisi , büyük boylarda ise daha kalitesiz olarak kullanıldığını '' beyan etmişlerdi.

Haftada kaç gün , hangi miktarlarda yaş mama vermeliyim ?


Bu kesinlikle bireysel tercihe bağlı ..Aslında işin özü hep son karar sizdedir.Bilgileri alıp,süzgeçten geçirir son kararınızı verirsiniz.Amacım,araştırma yaparak hangisinin doğru olduğu yönünde sizlerin biraz yükünü almak ve fikir vermek :)

Benim fikrimi sorarsanız eğer haftanın 2 veya 3 günü aşağıdaki söyleyeceğim miktarı vermek bence yeterli.. Dediğim gibi bu kişisel tercih ...
Ben haftanın 2 günü ,2 farklı çeşit olmak üzere 85 gr. konservenin yarısı veriyorum kedilerime ..Örneğin Pazartesi / Perşembe olarak gün belirler isem Pazartesi 1 çeşit 85 gr konservenin yarısını Mighty ' e diğer yarısını ise Toffee 'ye veriyorum.2 kedim olduğu için haftada 2 farklı çeşit verme durumum olabiliyor. Toffee  yokken de haftada 3 gün konserve verip Mighty 'e gene 2 farklı çeşit konserve tattırmış oluyordum.


Kalan Konserveyi Nasıl Saklayabilirim?


Konserve açıldıktan sonra çabuk bozulan bir şey olduğu için ben,konserveyi buzdolabı poşetine sarmalayıp öyle buzdolabına kaldırıyordum ilk başlarda..Açıkçası kullandığım markalara maalesef ekstra bir kapak uyduramadım. Sonrasında baktım olacak gibi değil kendimce ufak bir çözüm buldum.Kapaklı cam kase aldım..Adet fiyatı 0.95 TL :))) Sudan ucuz :)
 İsterseniz 2 adet satın alıp birine vereceğiniz yaş mamayı diğerine ise kalan yaşmamayı koyup ağzını kapatabilirsiniz.Ben hep küçük kutu konservenin yarısını vermeme rağmen bazen ya o an canları yemek istemiyor yada o gün tam bitiremiyorlar.Bu gibi durumlarda ben direk kasenin kapağını kapatıp tezgaha koyuyorum nasılsa havalar soğuk diye.Eğer mevsim yaz olsaydı kesinlikle dolaba kaldırırdım.

Kedinize yaş mamayı tekrar vermeden yarım saat önce yada ortam sıcaklığına bakarak zamanı ayarlayarak buzdolabından çıkartmış olmanız gerekiyor ki kedinize soğuk besin vermemiş olun.


Farklı konserveler denediğimi söylemiştim şu sıra :)
Yukarıda gördüğünüz kapakları denemek amacı ile 3 'lü olarak 1.5 TL ' ye almıştım Zooplus'tan ..Carny (80 gr) - Dr.Clauder's (200gr) olan konservelerime çok güzel oldu :)Elimde bulunan başka 80-85 gram konservelerime olmadı ama fiyatı süper .Eğer alışveriş yaparsanız kesinlikle sepetinize ekleyin :)
Verdiğiniz her yiyeceğin mutlaka oda sıcaklığında olmasına özen göstermeniz onun sağlığı açısından çok önem taşıyor..Yaş mamayı verirken arada sırada ben birazda su katıp karıştırıyorum..Hem daha rahat tüketiyor,hem 1 tık daha su almış oluyor.Tercih tamamen sizin,bu bir kural değil..
Unutmadan belirtmem gerekir ki açtığınız,havayla temasını kestiğiniz ve buzdolabına kaldırdığınız yaş mamayı 48 saat içinde kedinizin tüketmesini sağlayınız ..

Her gün Yaş Mama Vermem Doğru mu?Her gün yaş mama ile beslemek bence yanlış çünkü gözlemlediğim sonrasında kedilerin kuru mamadan yavaş yavaş vazgeçmelerine neden olan bir durum haline geliyor bu.Yada tamamen yaş mama ile besleyenlerin sonrasında kuru mamaya geçmek için çırpındıklarına,kafayı yediklerine şahit oldum.Eğer çalışıyor iseniz seviyor diye sakın sürekli yaş mama verip durmayın.Yaş mama zaten bir anda kedinizin önüne konulacak bir yiyecek değil.Hava ile temas etmeye başladığı an bozulmalar başlıyor.Bu yüzden ona verirken tabağına o öğünde yiyebileceği kadar yaş mama koymanız gerek.Aksi halde uzun süre dayanmayacak tabaktaki mama çöpe gitmek durumunda kalacak..Siz evde olmadığınızda acıkacak ve tabağına fazla koyamayacağınız,koysanız bozulacak mamayı yer ise hastalanacak bir kedi ile karşı karşıya kalacaksınız.Kuru mamayı reddetmeye başlayınca emin olun koysam mı ,koymasam mı diye düşünüp duracaksınız..O inatla yemeyince de siz yaş mamaya devam edecekseniz.Diş taşı oluşumunun tetiklenmesi ise bunların yanında cabası olacak..

Eğer kediniz 8 haftalıktan büyük bir yavruysa ona haftada 4 porsiyona kadar (haftada 4 farklı gün)yaş mama verebilirsiniz.Unutmayın ki yavru kedilerin ekstra enerjiye ihtiyaçları vardır...Bu dönem 1 yaşına kadar devam etmiyor bence ..Max. 3 -3.5 aylık olana kadar bu şekilde devam edebilirsiniz ..Hiç veremeyecek durumdaysanız haftada 1 konserveyi 2 'ye bölerek mutlaka ona yedirin.Bu hiç yoktan besin almasını sağlayacaktır.

Tüm yazdıklarım ve alıntılarım sağlıklı kedileriniz için olan düşüncelerim & düşünceler..Elbette özel durumlarda farklı seçenekleri denemek durumunda olabiliriz.O tarz bir durumda iseniz beslenme şeklinizi yalnızca güvendiğiniz veterinerinize danışarak gerçekleştirin..

Eğer kediniz benim büyük kedim Mighty gibi et & tavuk & balığı evde hazırlanan şekilde reddetmiyorsa ve zamanınız varsa yaş mamanızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda vitamin & tauirin katkılarını kullanmayı ihmal etmeyin..


Gelelim benim hangi konserveleri kullandığıma :)


-En çok kullandığım şu ana kadar Gimpet Shinycat oldu. 

-Ultimates- Tahılsız yaş mama olarak geçiyor

-Snappy Tom- Aynı şekilde tahılsız yaş mama olarak geçiyor

-Animonda Carny Ocean-İçerik olarak muhteşem bir yaş mama olduğunu görebilirsiniz.Benim öncesinde dikkatimi çekmişti ..Deneme süreci yazıma nasip oldu :) Oldukça güzel

-Sapphere-Bu yaş mamayı önceden duymuştum hatta ilk dandik filan diye düşündüm inanın:) Takipçim bana kullandığını hatta tahılsız olduğunu söyleyince şaşırdım çünkü ismini duyduğum zaman içerik kısmına bile erişememiştim :) Tahılsız yaş mamalara ayrı düşkünlüğüm var :)

Sapphere İncelemesi İçin Tık TIK 

-Dr. Clauder's/ Selected Pearls -İlk defa 200 gram ağırlığa sahip olup,eve giren tek konserve :) Muhteşem diyorum başka bir şey demiyorum ..İçinde farklı destekleri barındıran bir seri..Dikkatimden kaçmasına oldukça üzüldüm. Takipçimin sayesinde bu seriyi de hayatımıza katmış olduk :)

Konu çok uzayacağı için sadece marka ismi vermekle yetindim.Hepsi elimde mevcut şuan bu markaların.Sizlere tek tek sunmayı daha uygun buldum.Konu başlıkları eklendikçe bu yazıda güncelleştirmeler yapılarak,link eklemeleri gerçekleştirilecektir..


Tüm bunların dışında ülkemizde yaş mamayı ödül olarak görenler var..Aslında vücutlarının ciddi anlamda bence ihtiyaçları olan şeyler var yaş mamanın içinde.Bu yüzden siz onun buna ihtiyacı olduğunun farkındalığına lütfen varın..Konuya ek olarak bazı yerlerde ''yaş mama çok pahalı'' gibi şeyler gördüm..1 adet yaş mama 2.50 TL ile gramaja göre 7 TL ' ye kadar çıkabilir.Haftada 2- 3 kez vereceğinizi ön görürsek tahmininiz üzere oldukça yüklü miktarlar tutmuyor..Hatta 1 kediniz var ise 2.5 TL ' ye yaş mama masrafınız olmuş olacak.Lütfen hesaplarda takılı kalmayın..Ayrıntılı hesap çıkartırsanız söz konusu edilmeyecek meblağlar ile karşılaşacaksınız.Aynı zamanda MARKETTE SATILAN HİÇBİR YAŞ MAMAYI LÜTFEN SATIN ALMAYIN!!! Yarardan çok zarar görürsünüz..

Sorularınız varsa yorum olarak sorabilirsiniz yada mail yoluyla bana ulaşabilirsiniz...:)

Bol sağlıklı,enerjili,mutlu patili günler;)
13 yorum:

 1. Merhaba, yaş mama konusunda çok fazla bilgim yoktu. Bu yazınız gerçekten çok açıklayıcı ve faydalı oldu benim için. Emeklerinize sağlık. Bahsettiğiniz markalardan denemeye başlayacağım. Bir de şu kapaklar çok cici. Zooplustan alışveriş yapıyorum genelde. Ancak bu kapaklar sanırım kalmamış. Başka biryerde gördünüz mü acaba? Sevgiler pisiciklere öpücükler. <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Beğenmenize ve bilgilenmenize çok sevindim.Evet kapaklar büyük konserveler ve anlattığım bazı konserveler için oldukça kullanışlı oluyor.Zooplus'ta olan son 3 seti de ben aldım sanırım gerisi yok :) Hediye etmek adına almıştım,hepsini de dağıttım.Elimde olsa size göndermek isterdim.Google üzerinden trixie konserve kapağı yada trixie kutu kapağı olarak aratırsanız bulabilirsiniz.Tabi fiyatları Zooplus gibi beklemeyin :) Altta size 2 örnek link veriyorum.Bizden de size sevgiler :)

   https://www.lukapetmarket.com/Trixie-kutu-kapagi-7cm-3-parca-cesitli-renklerde,PR-2973.html

   http://www.petburada.com/trixie-kutu-kapagi-76-cm-3-renk

   Sil
 2. Merhaba,
  Bu güzel paylaşım için öncelikle teşekkürler.
  İlk kedimiz olan Çakıl daha 1.5-2 aylık
  Şuan kuru mamaya başladı fakat gerekli vitaminler için haftada iki kez yaş mama vermeye başlayacağım.
  En çok kullandığınız Gimpet Shinycat için baktığımda sitede yetişkin olduğu notu vardı.
  Çakıl için önereceğiniz mama hangisi olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Yorumunuzu yayınlamışım fakat gözümden kaçmış cevap vermek kusura bakmayın. Yetişkin olarak ta verilebiliyor yavrulara açıkçası ben kedilerimde kuru mama için bile kitten ayrımı yapmamıştım. Önemli olan iyi bir içeriğe sahip olması bence. Gimpet zaten piyasada bulunan iyi içeriklerden birisidir. Animonda Carny Ocean Serisi, Schesir, Naturea, Sapphere gibi markalar da benim için iyi içerikli yaş mamalardan bir kaçıdır.

   Sil
 3. mrb. schesir ve liebesgut mamalarına baktız mı hiç ne düşünüyorsunuz bana içeriği gimpet ve dr.clauders ten daha iyi geldi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Yazıyı henüz güncellemedim :) 2 marka ülkemize yazımdan 1 yıl sonra girdi. Hatta yeni konularımız içinde de mevcut olacaklar. İçerik olarak iyiler haklısınız ama damak tadı olarak benim 2 kedim ortak noktayı bulamadı. Schesir'in 40 kusur çeşidi olduğunu var sayarsak daha çok yolumuz olduğu da kesin :) Liebesgut ise bu ay yazılarım arasında olacak. Bu mamalardan çok farklı bir yerde çünkü organik olarak geçiyor. Mini bir de çekiliş eklemesi yapacağım yazıya. Denemek istiyorsanız bu ay için takipte kalın:)

   Sil
 4. Merhaba parky yaş mama aldım kızlarına. Italyan menşeili 400 ve konserve mama et oranı %8 diyor. Proplan ya da royal canın kutu mama veriyorum normalde. Bugün denedim ama içim rahat değil. Icerikten de çok anlamıyorum bir bilginiz var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neslihan hanım proplan veya royla canın gibi mamaları asla tavsiye etmem maliyeti düşürmek için tuz ve bilimum katkı maddesi kullanıyorlar, yurtdışında yaşayan bir arkadaşım tavsiyesiyle Bozita ile tanışdık biraz da araştırdıktan sonra gerçekten ne kadar kaliteli bir mama olduğunu fakettim. Avrupa'da çok yaygın ve bilinen bir mama, İsveç üretimi bu sebeble üretiminde pek bir titiz davranıyorlar çünkü yaptırımları buradaki gibi değil tahmin edersiniz. İnsan tüketimine etler kullanıyor, besin dengesine özellikle dikkat ediliyor ve gerçek geyik, somon vb. kullanıyorlar içeriğinde. Bu kaliteye göre fiyetıda gayet uygun mutlaka tavsiye ederim, evcil hayvanlarımızın beslenmesi açısından titiz davranmalıyız, kötüiçerekli mama illa ki tüketilse de ilerde çok büyük problemler, hastalıklar meydana getiriyor ve yaşam kalitesini süresini düşürüyor. Kısacası tavsiyem kesinlikle Bozita ürünleridir..

   Sil
 5. Merhaba. Bu yazınız için çok teşekkürler. Bu kadar detaylı özenli ama öz anlatan biri yok bir siz varsınız :) Aşırı uzun yazılar sıkıyor sizinki tam kıvamında olmuş :) Kedilerinizle size mutluluklar. Hoşçakalın!

  YanıtlaSil
 6. selamlar, ben dr clauders markasının junior mamasını hiç görmedim sanırım üretilmiyor.konu ile ilgili fikriniz varmı. animondayı deniyeceğim.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  yazınız çok faydalı olmuş kuru mama da önerir misiniz.
  şimdiden çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Bozita kullanıyorum size de tavsiye ederim. bende bir tavsiye ile tanıştım ve çok memnun kaldım.

   Sil
 8. Merhabalar,

  Öncelikle yazınız için çok teşekkürler gerçekten aydınlatıcı ve insan sıkılmadan okuyor. Ben de Zooplus'tan ve Petburada'dan alışveriş yapıyorum ve genellikle promosyon yakalamaya çalışıyorum. Geçen gün 6 al 5 öde Nutri'yi denedim. Sizin gibi tahılsız olması benim için de vazgeçilmez bir detay. Mırnık (3 yaşında) peşimden ayrılmamaya başladı yedikten sonra ve resmen durduğu dolabı öğrendi her onu açtığımda yanıma fırlıyor. Sizinde yazdığınız Dr. Clauders, Sapphere, Gourmet denedim, kullanıyordum fakat sanırım artık Nutri'yi de kullanacağım. Sizin de denemenizi tavsiye ederim sanırım hala promosyon devam ediyor. Yazınız için tekrardan teşekkür ederiz

  İyi günler.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...